O NAMA

POVIJEST RIBOLOVNOG DRUŠTVA

Godine 1924. u Osijeku – Donji Grad osnovan je „Hrvatski podravski klub Rogač“. Društvo i danas čuva uspomenu na taj klub, iz kojeg je kasnije nastalo Športsko ribolovno društvo „Drava“ Osijek D.G.

Prve pisane vijesti o osnivanju ŠRD „Drava“ Osijek D.G. potječu iz 9. ožujka 1938. godine, kada je privremeni odbor podnio osječkom gradskom redarstvu zapisnik osnivačke skupštine, pravila i propise radi službenog upisa Društva i odobrenja njegovih pravila. Do početka Drugog svjetskog rata Društvu je na gospodarenje dodijeljeno 7 km desne i 200 m lijeve obale Drave, dok su preostale vode pripadale drugim zakupcima. Nakon rata, Društvo je zakupilo Greguričev ribnjak, a prihod od ribe i organizacija ribarskih večeri i zabava omogućavali su financiranje najma, nabavu alata te sanaciju i održavanje ribnjaka. Tadašnje društvo okupljalo je 168 članova, a početkom 1946. godine dobiva na korištenje zgradu Ivana Gregorića na adresi Krčevine br. 27, Vinogradi.

Nakon 1950-ih godina Društvo je započelo s velikim ulaganjima u izgradnju društvenih objekata i odmorišta s restoranom na ušću Drave u Dunav. Nažalost, za vrijeme Domovinskog rata objekti na ušću su opljačkani i devastirani, što je nakon rata zahtijevalo obnovu iz temelja.

Uz obnovu objekata na ušću, Društvo je radilo i na obnovi svog doma u Osijeku. Budući da su tadašnje prostorije bile u privatnoj zgradi i nisu zadovoljavale kapacitete Društva, tražen je novi prostor. SRD „Drava“ prepoznalo je priliku u napuštenoj zgradi pogona tutkala Kožare u Osijeku. Adaptacijom ruševne zgrade, koju je Društvo dobilo na trajno korištenje od Skupštine Osijeka 1964. godine, osigurane su prikladne prostorije na adresi Donjodravska obala 8, gdje je Društvo djelovalo idućih 53 godine, ispisujući najsvjetlije stranice svoje povijesti.

Tijekom tog razdoblja Društvo je primilo brojna priznanja za svoj rad, uključujući organizaciju velikih događaja kao što su Slet pionira bivše države, Prvenstvo bivše države u lovu ribe udicom na plovak, Kup HRŠS, te Svjetsko klupsko prvenstvo u lovu ribe udicom na plovak 2006. godine, kao i priznanje „Športaš 2007.“ Posebno se ponosi domaćinstvom 26. Svjetskog klupskog prvenstva u Osijeku, kada je Društvo primilo i certifikat Međunarodnog olimpijskog komiteta, potpisan od strane Juana Antonia Samarancha.

Nakon Domovinskog rata, tvornica koža „Kožara“ prestala je s radom, a zgrada ribolovnog društva našla se u stečajnoj masi tvornice, što je rezultiralo prodajom zgrade novim vlasnicima, usprkos rješenju o trajnom korištenju. Dana 6. prosinca 2017. godine, Društvo je preseljeno na novu adresu u Osijeku, u Krstovu ulicu 97 B, gdje nastavlja s radom u prostorima dodijeljenim od strane Gradske uprave Osijeka.

Na novoj lokaciji Društvo ima optimalne uvjete za rad, uključujući prostorije za sastanke i druženja, prostoriju tajništva, arhivski prostor i sanitarni čvor, čime je osigurana infrastruktura za daljnje uspješno djelovanje.

OKUPLJANJE ČLANOVA RIBOLOVNOG DRUŠTVA

Od tridesetih godina prošlog stoljeća pa do danas, kroz naše Društvo prošao je veliki broj članova, simpatizera i podupiratelja – građana Osijeka i šire slavonske regije. Bez obzira na spol, zanimanje ili nacionalnu pripadnost, svi dijelimo istu strast. Taj predivni osjećaj odlaska u ribolov, u pustolovinu o kojoj svakodnevno razmišljamo i maštamo, nezamjenjiv je.

Nakon prve veće ulovljene ribe, onog trenutka kada je uspijete izvući iz vode, ribolov će vas osvojiti, svjesno ili nesvjesno.

To nas čini velikom, jedinstvenom zajednicom, a ne tražimo mnogo: samo čiste vode, bogate ribom i dobro očuvane.

Naše Ribolovno društvo odavno je prepoznalo tu želju svih ribiča, te svoje aktivnosti usmjerava na očuvanje i revitalizaciju naših ribolovnih voda.

SAČUVAJMO NAŠE VODE – ŠKOLA ZA MALE RIBOLOVCE

Ovim projektom Društvo čini aktivan iskorak prema popularizaciji športskog ribolova motiviranjem i obukom mladih.  Za ribolovno društvo  to je način obnove članstva i osnaživanje kapaciteta svojih članova  što je važna zadaća športsko ribolovnih društava.

Sudionici škole za male ribolovce imali su mogućnost upoznati ( i nadamo se zavoljeti) športski ribolov.

Ovim programom podiže se kvaliteta života učenika približavanjem prirodi  i motiviranjem za šport i rekreaciju u prirodi. Ujedno mladi ribolovci se osvještavaju i educiraju o zaštiti okoliša i održivom razvoju ribljeg fonda.

Šira zajednica će dugoročno imati koristi kroz razvoj športskog ribolova i potencijalno budućeg razvoja športsko-ribolovnog turizma zašto su našem području resursi veliki.

RIBA RIBI GRIZE REP - ŠKOLA ZA MALE RIBOLOVCE

NATJECANJE U ŠPORTSKOM RIBOLOVU

Od 1950. do 2007. godine naše Društvo imalo je izuzetno razvijenu natjecateljsku aktivnost u športskom ribolovu. Za organizaciju športskih natjecanja potrebni su određeni preduvjeti, kako materijalni tako i organizacijski, ali i visoka razina kulturne svijesti. Upravo zato u prvim godinama djelovanja Društva, kao i u poratnim godinama, nisu održavana športska ribolovna natjecanja. Početak organiziranih športskih natjecanja datira iz 1955. godine.

Društvo je imalo ekipe za lov ribe na plovak u različitim kategorijama: pioniri, pionirke, omladinci, omladinke i seniori. Osim ekipa za lov na plovak, Društvo je organiziralo i ekipe za bacačke discipline poput bacačkog troboja i petoboja, u kojima su bile zastupljene juniorska i seniorska ekipa.

Najuspješniji period u natjecanjima bile su sedamdesete godine prošlog stoljeća, kao i razdoblje nakon Domovinskog rata. Kao pobjednici županijskog natjecanja plasirali smo se u drugu ligu HŠRS-a.

Ponosno ističemo da smo 2006. godine bili domaćini WFC kupa – 26. Svjetskog klupskog prvenstva u ribolovu, što je ujedno bilo prvo svjetsko prvenstvo održano u našem gradu Osijeku.

Natjecanja u športskom ribolovu iziskuju značajna financijska sredstva, koja se mogu osigurati isključivo iz vlastitih izvora Društva – članarina, sponzora, donacija i sl. Iz tog razloga Društvo je natjecanja svelo na memorijalno klupsko natjecanje Drava – Ušće, koje se svake godine redovito održava na ušću Drave, u našem Udičarskom domu.